Кафедра біології і методики навчання веде свій початок від секції «Біологічні основи фізичного виховання», яка була організована при деканаті фізичного виховання 2 липня 1990 р., а 1 вересня цього ж року було створено кафедру біологічних основ фізичного виховання, яку очолив кандидат біологічних наук, доцент Ігор Борисович Люрін.
У 1991 р. 25 жовтня завідувачем кафедри було призначено кандидата біологічних наук, доцента Василя Миколайовича Джурана.
В. М. Джуран закінчив в 1971 р. Чернівецький державний університет імені Юрія Федьковича, за напрямом підготовки біолог, викладач біології та хімії. Упродовж 1973-1980 рр. працював старшим науковим співробітником Агрономічної дослідної станції Української сільськогосподарської академії, а з 1980 по 1988 рр. викладач кафедри захисту рослин Білоцерківського сільськогосподарського інституту. Того ж року переведений у Переяслав-Хмельницький філіал КДПІ ім. О.Горького. З 1988 р. – доцент кафедри природничих дисциплін, заступник декана педагогічного факультету по заочному відділенню, завідувач кафедри біологічних основ фізичного виховання, проректор з економічно-адміністративної роботи.
У зв’язку з введенням спеціальності «Фізичне виховання, біологія» (1992 р.) розширився спектр спеціальних біологічних дисциплін, тому в 1994 р. було змінено назву кафедри біологічних основ фізичного виховання на кафедра біології. При реорганізації структурних підрозділів ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет» у 2010 році кафедру біології було перейменовано на кафедру біології і методики навчання, тоді вона була структурним підрозділом Інституту фізичного виховання та природознавства.
Сьогодні кафедра біології і методики навчання є випусковою кафедрою природничо-технологічного факультету, її продовжує очолювати кандидат біологічних наук, професор, заслужений працівник освіти В. М. Джуран з науково-педагогічним стажем роботи 42 роки.
Кафедра біології і методики навчання забезпечує викладання загальних та спеціальних дисциплін біологічного профілю, зокрема: ботаніка, зоологія, біохімія, хімія органічна та аналітична, генетика з основами селекції, мікробіологія, основи сільського господарства, методика викладання біології, історія біології, основи дендрології, квітникарства та фітодизайну, фізіологія рослин, молекулярна біологія, флора України, методологія і методика досліджень в біології та інші дисципліни студентам спеціальностей «Біологія» та «Географія» природничо-технологічного факультету.
Випускова кафедра біології та методики навчання готує фахівців за спеціальністю «Біологія», за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр та магістр.
Основними напрямами удосконалення навчального процесу професорсько-викладацьким колективом кафедри є покращення якості підготовки вчительських кадрів, розширення та удосконалення форм індивідуальної роботи з студентами, комп’ютеризація навчального процесу, розробка та впровадження новітніх освітніх технологій.
У 1998 р. при кафедрі створено кабінет ботаніки з колекцією тропічних та субтропічних рослин, яка сьогодні нараховує понад 400 видів. Науковий гербарій флори Середнього Придніпров’я, який створено при кабінеті ботаніки, на сьогодні налічує понад 5 500 гербарних аркушів. Гербарій університету поповнюється завдяки проведенню польових практик з ботаніки для студентів спеціальностей «Біологія» та «Географія» природничо-технологічного факультету.
Глибокому засвоєнню знань сприяють лабораторні заняття, де студенти під керівництвом кваліфікованих викладачів виконують різні досліди, спостереження тощо, у відповідних кабінетах, зокрема: кабінет ботаніки з колекцією тропічних та субтропічних рослин, гербарні зразки та ін.; кабінет біохімії оснащений необхідним обладнанням для проведення лабораторних робіт; кабінет зоології, де знаходяться фонди, які презентують тваринний світ України; кабінет валеології та анатомії.
При кафедрі діє навчально-методична лабораторія біохімії. Лабораторія біохімії є структурним підрозділом університету і здійснює свою діяльність з метою забезпечення навчально-виховного процесу та експериментальної роботи на природничо-технологічному, фінансово-гуманітарному факультетах, факультетах фізичного виховання та післядипломної освіти.
Кафедра біології і методики навчання підтримує творчі та наукові зв’язки з ученими науково-дослідних установ та навчальних закладів України в тому числі: відділом судинних рослин Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Національним ботанічним садом ім. М.М. Гришка НАН України, Ботанічним садом імені О.В. Фоміна КНУ імені Тараса Шевченка, Інститутом зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, Інститутом розведення і генетики тварин імені Н.В. Зубця НААН та Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді.
Наукові пошуки викладачів кафедри групуються над загально кафедральною проблемою «Історія розвитку природознавства, стан сучасної флори й фауни України, шляхи удосконалення підготовки фахівців галузі «природничі науки».
Викладачі кафедри біології та методики навчання мають публікації в міжнародних наукових виданнях, а також здійснюють керівництво науковими дослідженнями студентів, підготовкою їх до участі у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт. Результати експериментальних і теоретичних робіт проведених студентами на базі випускової кафедри біології висвітлюються в збірнику студентських наукових робіт, який започаткований професорсько-викладацьким складом кафедри.
Крім навчально-методичної, наукової та організаційної роботи викладачі випускової кафедри значну увагу приділяють формуванню гармонійної особистості студента, розвитку творчих здібностей та розширенню кругозору. Куратори академічних груп організовують екскурсії студентів до музеїв, на виставки. Викладачі і студенти відвідують театри в м. Києві, що сприяє взаєморозумінню та позитивній співпраці.