З розвитком демократичного, громадянського правового суспільства, у якому найвищою соціальною цінністю визнаються людина, її життя і здоров’я, честь, гідність, недоторканість, в українському законодавстві відбувається поступова адаптація до існуючих міжнародних стандартів демократичного врядування.
На шляху до побудови європейського, демократичного суспільства Україні необхідно здійснити ряд системних перетворень. Демократичний політичний процес має дати громадянам реальну можливість бути його учасниками. Для цього необхідно сприяти забезпеченню свободи дій та вираження особистості, адже «свобода і можливість для особи діяти і виражати себе – становлять найважливіші показники чесного і вмілого управління». Це модель демократичного врядування, яка є на сьогодні найбільш привабливою для України, оскільки вона сприяє взаємодії держави і суспільства. Запровадження цієї моделі потребує відповідної політики, зокрема в галузі освіти.
У цьому контексті особливого значення набуває утвердження принципів демократичного врядування у місцевих громадах через поширення знань з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Освіта для розвитку демократії в Україні є комплексним напрямом державно-громадської діяльності, спрямованим на реалізацію впродовж життя людини широкого спектра підходів, програм, ініціатив, серед яких основне місце займають Освіта для демократичного громадянства (ОДГ) та Освіта з прав людини (ОПЛ). В Україні реалізується низка ініціатив, спрямованих на посилення демократизації українського суспільства, розширення практики демократичного врядування.
Однією з таких ініціатив є швейцарсько-український освітній проект «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (DOCCU), який реалізується в Україні в рамках Швейцарської стратегії співробітництва для України на 2015-2018 роки, а саме в рамках її напрямку «Врядування та відновлення миру». Донором проекту є Швейцарська Конфедерація, а головним виконавцем проекту – Цюріхський педагогічний університет (Швейцарія).
Партнерами з реалізації проекту в Україні є Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів та Одеська Академія неперервної освіти Одеської обласної ради.
DOCCU – це унікальна платформа для популяризації нових педагогічних ідей і технологій, спрямованих на розвиток громадянських компетентностей у дітей і молоді, виявлення творчих педагогів та учнівської молоді готових до розбудови нової демократичної школи, обміну передовим педагогічним досвідом, співпраці і вирішення спільних завдань.
Головна мета проекту – підтримка сталого розвитку громадянського суспільства за допомогою поширення знань про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини (ОДГ/ОПЛ) в Україні через:
- систему навчання державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування;
- систему післядипломної освіти вчителів і керівників шкіл.
Проект покликаний удосконалити процес співпраці між органами державної влади, системою освіти та громадськістю для створення демократичного середовища у місцевих громадах.
Задача DOCCU – сприяти створенню середовища, у якому пріоритетами є верховенство права та права людини, гендерна рівність, збалансований розподіл повноважень та економічна стабільність. Належне управління та гендерна рівність є пов’язаними темами, яким Швейцарська агенція розвитку та співробітництва приділяє особливу увагу. Хоча обидва поняття закріплені законом, необхідно докласти багато зусиль для мінімізації розриву між положеннями закону та реальною дійсністю.
Перша фаза впровадження проекту тривала з 1 вересня 2013 року по 31 грудня 2018 року. Саме в першій фазі до проекту і було залучено представників кафедри математики, інформатики та методики навчання ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». В ході впровадження проекту важливою є співпраця та підтримка Адміністрації Президента України, Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України, Міністерства освіти і науки України, Національного агентства України з питань державної служби, Національної академії педагогічних наук України, обласних державних адміністрацій, міжнародних і громадських організацій. (https://doccu.in.ua/pro-proekt/)
У процесі роботи у складі групи від ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання взяли участь у серії тренінгів з ОДГ/ОПЛ, що проходили в період з лютого по травень 2018 року.
Зі слухачами працювали викладачі інституту, тренери швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU».
Викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання були ознайомлені з метою і завданнями громадянської освіти, ключовими поняттями, ціннісними орієнтирами, принципами організації, інформаційними ресурсами, зокрема з матеріалами електронної платформи освіти для демократичного громадянства і освіти з прав людини, а також із рекомендаціями щодо реалізації громадянської освіти на основі загальношкільного підходу.
Під час практичної частини модулю учасники проекту поглибили знання про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини (ОДГ/ОПЛ), розвинули розуміння сутності основних цінностей демократичного суспільства, відповідального громадянства й демократичної участі як базових засад сталого розвитку країни.
Було проведено серію тренінгів серед студентів та викладачів, присвячених питанням ОДГ/ОПЛ та створено власне портфоліо тренера з ОДГ/ОПЛ.
А вже 21-22 травня відбувся заключний семінар-тренінг за компонентом 4 «Викладачі ЗВО: початкова освіта». За три останніх місяці 75 майстер-тренерів для майбутніх учителів початкових класів успішно завершили курс навчання в рамках проекту. Викладачі закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку учителів для нової української школи, моделювали навчальні заняття з ОДГ/ОПЛ, відвідували уроки в пілотних школах проекту DOCCU, проводили тренінги для студентів, складали портфоліо.
Робота проходила в дружній атмосфері. По завершенню навчання в проекті учасники семінару-тренінгу отримали свідоцтва, які засвідчують право на викладання курсу з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини для учителів й керівників шкіл.
Результати роботи в проекті DOCCU було презентовано на кафедрі математики, інформатики та методики навчання ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». Окремі теоретичні та практичні напрацювання включено до складу компонентів навчальних дисциплін для розвитку у студентів відповідних компетентностей. Крім того, викладачі кафедри застосовують ці результати як елементи в своїй професійній діяльності, особливо в процесі проведення тренінгових заходів чи майстер-класів.
Повага до різноманіття, участь кожного, рівні можливості, повага до людської гідності, мирне співіснування – базові принципи демократії, реалізація яких має на меті сприяти становленню безпечного, рівного, вільного, комфортного суспільства, суспільства, в якому ми хочемо жити.