Міжнародна діяльність кафедри математики, інформатики і методики навчання

Факультет технологічної і математичної освіти > Кафедри > Кафедра математики, інформатики і методики навчання > Міжнародна діяльність кафедри математики, інформатики і методики навчання

Участь у Швейцарсько-українському проекті «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU»

З розвитком демократичного, громадянського правового суспільства, у якому найвищою соціальною цінністю визнаються людина, її життя і здоров’я, честь, гідність, недоторканість, в українському законодавстві відбувається поступова адаптація до існуючих міжнародних стандартів демократичного врядування.

На шляху до побудови європейського, демократичного суспільства Україні необхідно здійснити ряд системних перетворень. Демократичний політичний процес має дати громадянам реальну можливість бути його учасниками. Для цього необхідно сприяти забезпеченню свободи дій та вираження особистості, адже «свобода і можливість для особи діяти і виражати себе –  становлять найважливіші показники чесного і вмілого управління». Це модель демократичного врядування, яка є на сьогодні найбільш привабливою для України, оскільки вона сприяє взаємодії держави і суспільства. Запровадження цієї моделі потребує відповідної політики, зокрема в галузі освіти.

У цьому контексті особливого значення набуває утвердження принципів демократичного врядування у місцевих громадах через поширення знань з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Освіта для розвитку демократії в Україні є комплексним напрямом державно-громадської діяльності, спрямованим на реалізацію впродовж життя людини широкого спектра підходів, програм, ініціатив, серед яких основне місце займають Освіта для демократичного громадянства (ОДГ) та Освіта з прав людини (ОПЛ). В Україні реалізується низка ініціатив, спрямованих на посилення демократизації українського суспільства, розширення практики демократичного врядування.

Однією з таких ініціатив є швейцарсько-український освітній проект «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (DOCCU), який реалізується в Україні в рамках Швейцарської стратегії співробітництва для України на 2015-2018 роки, а саме в рамках її напрямку «Врядування та відновлення миру». Донором проекту є Швейцарська Конфедерація, а головним виконавцем  проекту – Цюріхський педагогічний університет (Швейцарія).

Партнерами з реалізації проекту в Україні є Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів та Одеська Академія неперервної освіти Одеської обласної ради.

DOCCU –  це унікальна платформа для популяризації нових педагогічних ідей і технологій, спрямованих на розвиток громадянських компетентностей у дітей і молоді, виявлення творчих педагогів та учнівської молоді готових до розбудови нової демократичної школи, обміну передовим педагогічним досвідом, співпраці і вирішення спільних завдань.

Головна мета проекту – підтримка сталого розвитку громадянського суспільства за допомогою поширення знань про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини (ОДГ/ОПЛ) в Україні через:

  • систему навчання державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування;
  • систему післядипломної освіти вчителів і керівників шкіл.

Проект покликаний удосконалити процес співпраці між органами державної влади, системою освіти та громадськістю для створення демократичного середовища у місцевих громадах.

Задача DOCCU – сприяти створенню середовища, у якому пріоритетами є верховенство права та права людини, гендерна рівність, збалансований розподіл повноважень та економічна стабільність. Належне управління та гендерна рівність є пов’язаними темами, яким Швейцарська агенція розвитку та співробітництва приділяє особливу увагу. Хоча обидва поняття закріплені законом, необхідно докласти багато зусиль для мінімізації розриву між положеннями закону та реальною дійсністю.

Перша фаза впровадження проекту тривала з 1 вересня 2013 року по 31 грудня 2018 року. Саме в першій фазі до проекту і було залучено представників кафедри математики, інформатики та методики навчання ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». В ході впровадження проекту важливою є співпраця та підтримка Адміністрації Президента України, Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України, Міністерства освіти і науки України, Національного агентства України з питань державної служби, Національної академії педагогічних наук України, обласних державних адміністрацій, міжнародних і громадських організацій. (https://doccu.in.ua/pro-proekt/)

У процесі роботи у складі групи від ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький ДПУ імені Григорія Сковороди» викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання взяли участь у серії тренінгів з ОДГ/ОПЛ, що проходили в період з лютого по травень 2018 року.

Зі слухачами працювали викладачі інституту, тренери швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU».

Викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання  були ознайомлені з метою і завданнями громадянської освіти, ключовими поняттями, ціннісними орієнтирами,  принципами організації, інформаційними ресурсами, зокрема з матеріалами електронної платформи освіти для демократичного громадянства і освіти з прав людини, а також із рекомендаціями щодо реалізації громадянської освіти на основі загальношкільного підходу.

Під час практичної частини модулю учасники проекту поглибили знання про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини (ОДГ/ОПЛ), розвинули розуміння сутності основних цінностей демократичного суспільства, відповідального громадянства й демократичної участі як базових засад сталого розвитку країни.

Було проведено серію тренінгів серед студентів та викладачів, присвячених питанням ОДГ/ОПЛ та створено власне портфоліо тренера з ОДГ/ОПЛ.

А вже 21-22 травня відбувся заключний семінар-тренінг за компонентом 4 «Викладачі ЗВО: початкова освіта». За три останніх місяці 75 майстер-тренерів для майбутніх учителів початкових класів успішно завершили курс навчання в рамках проекту. Викладачі закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку учителів для нової української школи, моделювали навчальні заняття з ОДГ/ОПЛ, відвідували уроки в пілотних школах проекту DOCCU, проводили тренінги для студентів, складали портфоліо.

Робота проходила в дружній атмосфері. По завершенню навчання в проекті учасники семінару-тренінгу отримали свідоцтва, які засвідчують право на викладання курсу з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини для учителів й керівників шкіл.

Результати роботи в проекті DOCCU було презентовано на кафедрі математики, інформатики та методики навчання ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». Окремі теоретичні та практичні напрацювання включено до складу компонентів навчальних дисциплін для розвитку у студентів відповідних компетентностей. Крім того, викладачі кафедри застосовують ці результати як елементи в своїй професійній діяльності, особливо в процесі проведення тренінгових заходів чи майстер-класів.

Повага до різноманіття, участь кожного, рівні можливості, повага до людської гідності, мирне співіснування – базові принципи демократії, реалізація яких має на меті сприяти становленню безпечного, рівного, вільного, комфортного суспільства, суспільства, в якому ми хочемо жити.

Участь у проекті Erasmus+ «Modernization of Pedagogical Higher Educationby Innovative Teaching Instruments (MoPED)» – «Модернізація педагогічної вищої освіти з використанням інноваційних інструментів викладання – MoPED»

MoPED – це перший проект, у якому аплікантом та грант холдером виступає консорціум університетів України на чолі із Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ, Україна). Саме цей проект сприяє впровадженню інформаційно-цифрових систем і технологій у навчальній, дослідницькій та інноваційній діяльності ЗВО.

Термін дії проекту триває з 15 жовтня 2017 р. – по 14 жовтня 2020 р. (36 місяців).

Мета проекту: модернізація навчальних програм для педагогічних ЗВО України шляхом включення до навчальних курсів сучасних навчальних ІКТ методик викладання і методів дізнання. Відповідаючи на сучасні виклики та вимоги часу, а також підтримуючи амбітні широкомасштабні освітні реформи в Україні, проект вплине на якість педагогічної вищої освіти та посилить цифрові і дидактичні компетенції майбутніх вчителів шкіл.

Партнерами проекту є Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (Івано-Франківськ, Україна), Університет Деусто (Більбао, Іспанія), Університет науки й технологій (Краків, Польща), Кіпрський університет (Агландзія, Кіпр), Київський університет імені Бориса Грінченка (Київ, Україна), Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди (Переяслав-Хмельницький, Україна), Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини (Умань, Україна), Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського (Одеса, Україна), Луганський національний університет імені Тараса Шевченка (Старобільськ, Україна) та ТОВ «Якість України» (Київ, Україна).

Цілі проекту:

– розробка сучасних навчальних матеріалів з методики викладання STEAM предметів;

– розробка та акредитація 18 семестрових дисциплін, включених в навчальні плани ЗВО України, та їх акредитація на інституційному рівні, що забезпечить модернізацію навчальних програм освітніх рівнів «Бакалавр» та «Магістр» кожного університету України;

– забезпечення серії тренінгів для 450 викладачів українських ЗВО – партнерів проекту;

– налагодження ефективної співпраці між європейськими та українськими ЗВО, вчителями шкіл та їх асоціаціями для посилення інтернаціоналізації, передачі знань та академічного потенціалу;

– створення «Інноваційного класу»(ICR) у кожному українському ЗВО – партнеру проекту, який розглядатиметься як навчальний простір ХХІ століття, побудований на основі кращих європейських практик.

У рамках проекту Європейського Союзу Erasmus+ KA2№586098-EPP-1-2017-1-UA-EPPKA2-CBHE-JP «Modernization of Pedagogical Higher Education by Innovative Teaching Instruments (MoPED)» – «Модернізація педагогічної вищої освіти з використанням інноваційних інструментів викладання – MoPED» партнерами ЄС було проведено ряд навчальних тренінгів та семінарів у яких узяли активну участь викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання (учасником яких був кандидат історичних наук, доцент Васенко Олександр Васильович)  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». Викладачі кафедри взяли участь у таких тренінгах:

  • з 11 по 16 березня 2019 року на базі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» пройшов тиждень тренінгів і семінарів для ЗВО-партнерів проекту за темами: Екосистеми GO-LAB: проектна діяльності на основі STEM; Дівчата у STEAM; Розвиток підприємницької компетентності та шляхи формування підприємницької особи; Обчислювальне мислення; Система GO-LAB: Робота на власній ILS (Незалежне дослідницьке середовище); Навчальні засоби: інструменти формувальної оцінки; Оцінка результатів навчання; Цифрові навички: створення інфографіки для вашого заняття, документу, презентації від представників з Університету Деусто.
  • 13-16 травня 2019 року проходили тренінги в Державному закладі «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» від партнерів з Кіпрського університету.
  • 21-24 травня 2019 року в Уманському державному педагогічному університеті Павла Тичини від партнерів Гірничо-металургійної академії імені Станіслава Сташиці.
  • З 15 по 19 квітня у рамках реалізації проекту «MoPED» проходили навчальні тренінги та семінари для науково-педагогічних працівників Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. З метою поширення результатів програми відбулося п’ять навчальних тренінгів і семінарів для трьох груп викладачів. У цих тренінгах переймали досвід і викладачі кафедри математики, інформатики і методики викладання. Учасники першої групи були задіяні у тренінгу «Цифрові навички: створення інфографіки для заняття, документа, презентації» (кандидат історичних наук, доцент кафедри математики, інформатики та методики навчання Олександр Васенко, викладач Валентина Крикун). До уваги членів другої групі були запропоновані два семінари на теми: «Оцінка результатів навчання» (кандидат історичних наук, доцент, заступник декана філологічного факультету з навчальної роботи Василь Дудар) та «Дівчата в STEAM. Модель відкритої школи» (кандидат педагогічних наук, старший викладач Олена Хмельницька, кандидат педагогічних наук, викладач Ірина Хрін). Третя група учасників була задіяна у двох семінарах: «Обчислювальне мислення» та «Навчальні засоби: інструменти формувальної оцінки» (кандидат педагогічних наук, викладач кафедри математики, інформатики і методики навчання Борис Шевчук).

У період з 10 по 12 червня 2019 року для викладачів нашого університету було проведено другу серію навчальних тренінгів та семінарів на основі інформації, отриманої тренерами під час проведених у рамках проекту тренінгів у Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К. Д. Ушинського та Уманському державному педагогічному університеті імені П. Тичини (травень 2019 року). Спектр питань розглянутих на тренінгах був спрямований на удосконалення фахової підготовки викладачів університету. Підготовку з цифрової компетентності та медіаграмотності проходили  також і викладачі кафедри Е.І.Пилипчук, Л.М.Ісак, . Одним з тренерів з питань, був кандидат історичних наук, доцент кафедри математики, інформатики та методики навчання О.В.Васенко.

У період з 18 по 20 червня, а також з 23 по 26 вересня 2019 року, зокрема й викладачами кафедри математики, інформатики та методики навчання (Васенко О.В.), проведено окремі серії тренінгів для учителів партнерських ЗСО, спрямованих на вдосконалення фахової підготовки, цифрової компетентності та медіаграмотності. Так у вересні 2019 року тренер, голова академічної групи проекту, декан педагогічного факультету Наталя Ігнатенко позначила питання, що опановуватимуть педагоги впродовж чотириденного навчання. Керівник відділу міжнародних зв’язків університету, заступник декана педагогічного факультету з міжнародної роботи, доцент Оксана Ковтун розповіла про мету й завдання проекту, його перспективи в майбутньому. Зазначені теми: «Оцінка результатів навчання», «Дівчата в STEAM», «Цифрові навички: створення навчальних відео» (Васенко О.В.), «Цифрові навички: інфографіка» (Васенко О.В.).

У рамках проекту MoPED членами академічної групи було розроблено 4 нових дисципліни та впроваджено їх у навчальні плани педагогічного факультету (спеціальності «Початкова освіта», «Середня освіта (Музичне мистецтво)», «Середня освіта (Образотворче мистецтво)», «Менеджмент», «Практична психологія») та природничо-технологічного факультету (спеціальність «Середня освіта (Математика)».

В процесі підготовки, студенти отримають знання та практичні навички з можливості інтеграції цифрових інструментів в освітній процес, зокрема в сфері реалізації сучасних інноваційних педагогічних технологій навчання (змішане навчання, проблемне навчання, перевернуте навчання, дослідно-пізнавальне навчання тощо) та STEAM-освіти тощо. Програма навчальної дисципліни побудована з урахуванням компетентісного підходу, реалізації міждисциплінарних зв’язків та наступності в навчанні відповідно до вимог НУШ та стандартів вищої освіти України. Успішне виконання завдань дисципліни дозволяє сформувати електронне портфоліо викладача, до складу якого входитимуть власні авторські напрацювання, реалізовані на основі попередніх видів освітньої діяльності. Дисципліна включена до переліку вибіркових дисциплін, починаючи з 2019 року.

Окремі напрацювання здобуті в результаті роботи в проекті реалізовано в дисциплінах кафедри математики, інформатики та методики навчання: «Основи STEAM-освіти», «Цифрові технології гейміфікації освітнього процесу» (викладач Васенко О.В.) та інших. Зокрема, в частині інтеграції сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та освітніх трендів.

Дані дисципліни впроваджуються у освітній процес педагогічного факультету з 2 семестру 2019/2020 навчального року.

З метою посилення ефективності викладання та навчання розробниками курсів було упорядковано методичні посібники до кожної нової дисципліни з урахуванням досвіду консорціуму проекту у галузі застосування інноваційних технологій та інструментів у викладанні. Усі матеріали незабаром будуть у публічному доступі для широкого загалу, таким чином відбудеться швидке поширення отриманих результатів та напрацювань консорціуму проекту серед науково-педагогічних та педагогічних працівників України.

Участь у проекті Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»

«Вивчай та розрізняй!» – саме під таким гаслом упродовж 7-9 жовтня у Києві проходив  освітній симпозіум з інфо-медійної грамотності «Роль освіти в епоху дезінформації та технологічного прогресу», організований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.

Проект (IREX) «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» розрахований на два роки. Проект спрямовано на здобуття учасниками навичок критичного сприйняття інформації, а також інтеграцію медійної грамотності у програму вищої школи. План заходів щодо реалізації проекту включає проведення навчальних семінарів-тренінгів, підготовку методичних матеріалів з інтегрованого викладання медіаграмотності, підсумкові тренінги по завершенню проєкту.

Ціль проекту, старт якого відбувся в лютому 2018 року, полягає у набутті українськими здобувачами освіти навичок критичного сприйняття інформації та усвідомлення ними цінності високоякісної інформації в контексті шкільної освіти. Проект допомагає розвинути ефективну та сталу моделі інтеграції навичок критичного сприйняття інформації в освітній процес загальної середньої освіти. Розгортання проекту розпочалось з пілотної навчальної програми, в рамках якої було відібрано перші п’ять цільових предметів для інтеграції в них інформаційно-медійних навичок шляхом розробки методологічних матеріалів для вчителів вибраних класів – українська мова (8 клас), українська література (8 клас), історія України (8 клас), всесвітня історія (8 клас) та мистецтво (9 клас). З 2019 року в рамках розширення проекту та забезпечення сталості розвитку навичок критичного сприйняття інформації в середній школі до цільових шкільних предметів також були додані: українська мова (9 клас), українська література (9 клас), історія України (9 клас), всесвітня історія (9 клас).

Серед заявок зі всієї України на участь у проекті обрали й команду викладачів ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», серед якої були і викладачі кафедри математики, інформатики і методики навчання. Разом із 400 представниками інших навчальних закладів наші викладачі долучились до панельних дискусій  та виконання інтерактивних вправ за методикою IREX, що є базовою для впровадження навичок критичного сприйняття інформації в навчальний процес.

Протягом трьох днів, тренери IREX провели навчання в малих групах, а організаторами було розроблено індивідуальний курс для першого початкового етапу проекту. Останній включав розгляд певних блоків: медіа; цензура, самоцензура, джинса, реклама (соціальна, комерційна, PR); види медіа; стилі та жанри журналістських повідомлень.

У свою чергу, блок «інформаційна грамотність» був покликаний формувати навички ефективного пошуку інформації; навчити знаходити та працювати з джерелами й першоджерелами; розрізняти авторські права й плагіат, здійснювати факт-чекінг, тобто перевірку фактів.

До блоку «критичне мислення» було включено кейси: сформувати вміння надавати оцінку та інтерпретувати події, проводити паралелі з теперішнім часом; здійснювати аналіз передумов та причин події; проводити аналіз контексту повідомлень (хто, що, коли, як, навіщо, де); навчити систематизувати інформацію, висувати гіпотези та оцінювати альтернативи; обґрунтовувати власну позицію й приймати свідоме рішення; навчити правильно ставити запитання.

Блок навчальних кейсів присвячений цифровій безпеці полягав у тому, щоб формувати уявлення про безпеку в соціальних мережах та інтернеті; кібер-безпеку; етику спілкування в інтернеті; формування навичок виявляти цифровий слід (сукупність інформації про відвідини та внесок користувача під час перебування у мережі). У свою чергу, блок «соціальна толерантність» передбачав аналіз кейсів мови ворожнечі, стереотипів, дискримінації, упередження та булінгу.

«Стійкість до впливів» – блок, що покликаний сформувати уявлення про пропаганду та її види; фейки та інструменти маніпуляції; уявлення про те, як працюють боти та тролі.

Викладачі кафедри математики, інформатики та методики навчання (зокрема, кандидат історичних наук, доцент Васенко Олександр Васильович) відвідали серію тренінгів (з жовтня по грудень 2019 року) присвячених розвитку медійної та інформаційної грамотності. Курс містив інструменти, які можна використовувати для формування позитивного іміджу закладу освіти, у процесі спілкування з медіа та ефективного використання медіа-ресурсів у освітньому процесі. Учасники курсу дізналися про те, що таке медіа і як вони впливають на особистість, у чому полягають завдання медіа-освіти, якій світовий та український досвід медіа-освіти можна використати, як освітянам використовувати можливості медіа для професійної діяльності тощо.

В процесі роботи в проекті, було розроблено змістовий модуль до дисципліни «Цифрові інструменти в освітній діяльності викладача» з урахуванням розвитку в студентів критичного мислення та інфомедійної компетентності. Вказана розробка, дозволила Васенку О.В. пройти конкурсний відбір та отримати запрошення в Зимову школу IREX з можливістю продовжити роботу в проекті.

Здавалося б, відомі і непомітні речі відкривалися в новому ракурсі, учасники навчалися протидіяти автоматизму сприйняття телевізійної інформації. І якщо подолання упередженого стереотипного ставлення до інформації виявилося нелегким процесом, то що вже й казати про власні упередження, які ми часто не здатні не тільки проаналізувати чи змінити, але й навіть помітити. Учасники тренінгу в ігровій формі впевнилися в неможливості 100% повної і точної передачі інформації від комуніканта до комуніката. Практичні вправи, ігрові форми поглибленого знайомства та медіаосвіти, плідний обмін тренерським і викладацьким досвідом перемежовувалися з теоретичним навчанням, палкими та зацікавленими були дискусії та полеміка, через які народжувалася істина медіаграмотності.

IREX – це глобальна організація розвитку та освіти. Важливо, що IREX діє у більш ніж 120 країнах світу, де вона співпрацює з урядовими й неурядовими організаціями, засобами масової інформації та освітніми установами.